A Group

Round 8 on 2021/10/11 at 15:00

Bo. Name Pts Res. Pts Name
1 GM Goganov Aleksey 6 1 – 0 6 GM Ter-Sahakyan Samvel
2 GM Narayanan.S.L 1 – 0 GM Erigaisi Arjun
3 GM Pantsulaia Levan 1 – 0 GM Puranik Abhimanyu
4 GM Petrosian Tigran L. 1 – 0 5 GM Sargsyan Shant
5 GM Praggnanandhaa R 5 1 – 0 5 GM Mikaelyan Arman
6 GM Petrosyan Manuel 5 0 – 1 5 GM Mosadeghpour Masoud
7 GM Chanda Sandipan 5 0 – 1 5 GM Karthik Venkataraman
8 GM Gukesh D ½ – ½ IM Petriashvili Nikoloz
9 GM Hakobyan Aram 1 – 0 IM Davtyan Artur
10 GM Harutyunyan Tigran K. 0 – 1 WGM Vaishali R
11 IM Farahat Ali 0 – 1 GM Paichadze Luka
12 IM Danielyan Vahe 1 – 0 IM Sturt Raven
13 IM Shahinyan David 1 – 0 FM Alaverdyan Gevorg
14 Gholami Orimi Mahdi 4 1 – 0 4 GM Harsha Bharathakoti
15 FM Daghli Arash 4 ½ – ½ 4 IM Mitrabha Guha
16 IM Krishna Teja N 4 0 – 1 4 IM Gharibyan Mamikon
17 FM Ohanyan Emin 4 ½ – ½ 4 IM Shyaamnikhil P
18 IM Sidhant Mohapatra 4 ½ – ½ 4 IM Urazayev Arystanbek
19 FM Barseghyan Armen Ar. 4 ½ – ½ 4 IM Schekachikhin Maksim
20 FM Atakhan Abtin 4 0 – 1 4 GM Babujian Levon
21 FM Chkhaidze Nikoloz 4 0 – 1 4 IM Bharath Subramaniyam H
22 Chaqryan Erik 4 1 – 0 4 IM Pranav Anand
23 GM Quparadze Giga 0 – 1 4 FM Dilanyan Grigor
24 GM Movsziszian Karen ½ – ½ WIM Vantika Agrawal
25 CM Singh Ojasva 0 – 1 GM Minasian Artashes
26 WFM Mkrtchyan Mariam ½ – ½ Pour Agha Bala Amirreza
27 GM Harutjunyan Gevorg 1 – 0 Panesar Vedant
28 Mkrtchyan Sargis R. 1 – 0 IM Bardiya Daneshvar
29 IM Moksh Amit Doshi 1 – 0 Davtyan Arsen
30 FM Hakemi Arman ½ – ½ CM Manukyan Artyom
31 GM Kasparov Sergey 3 ½ – ½ FM Poormosavi Seyed Kian
32 FM Sokolovsky Yahli 3 1 – 0 3 Graif William
33 FM Yeremyan Alen 3 + – – 3 IM Mullick Raahil
34 FM Nazari Arad 3 1 – 0 3 Godbole Atharva
35 Hakobyan Erik 3 ½ – ½ 3 Kunal M
36 IM Sharma Dinesh K. 3 1 – 0 3 WFM Mukhina Jana
37 Agasarov Benik 3 ½ – ½ 3 CM Piliposyan Robert
38 CM Prraneeth Vuppala 3 0 – 1 3 WIM Sharma Isha
39 Mahdavi Reza 3 1 – 0 3 FM Wagh Suyog
40 IM Padmini Rout 1 – 0 FM Jain Kashish Manoj
41 WIM Priyanka Nutakki ½ – ½ WFM Sahithi Varshini M
42 Nikookar Mahdi 0 – 1 WFM Pandey Srishti
43 IM Mohota Nisha 1 – 0 Hasani Takin
44 Manukyan Aleks 1 – 0 Khachatryan Veronika
45 FM Movsisyan Vardan 2 ½ – ½ 2 GM Baghdasaryan Vahe
46 WIM Aakanksha Hagawane 2 0 – 1 2 WFM Khachatryan Anna
47 FM Manukyan Sargis A. 2 0 – 1 2 Hakobyan Astghik
48 Rostomyan Mikayel 2 1 – 0 Goswami Vedant
49 IM Chetverik Maxim ½ – ½ WFM Petrukhina Olga
50 Mehry Mahyaar 0 – 1 Panda Sambit
Melkonyan Arshak 1 – – Bye
Rank Name Rtg FED Pts
1 GM Goganov Aleksey 2557 RUS 7
2 GM Narayanan.S.L 2647 IND
3 GM Pantsulaia Levan 2570 GEO
4 GM Petrosian Tigran L. 2562 ARM
5 GM Ter-Sahakyan Samvel 2607 ARM 6
6 GM Praggnanandhaa R 2618 IND 6
7 GM Karthik Venkataraman 2483 IND 6
8 GM Mosadeghpour Masoud 2486 IRI 6
9 GM Erigaisi Arjun 2634 IND
10 GM Puranik Abhimanyu 2568 IND
11 GM Hakobyan Aram 2603 ARM
12 IM Shahinyan David 2469 ARM
13 GM Paichadze Luka 2566 GEO
14 IM Danielyan Vahe 2335 ARM
15 WGM Vaishali R 2419 IND
16 FM Dilanyan Grigor 2214 ARM 5
17 GM Gukesh D 2640 IND 5
18 GM Babujian Levon 2447 ARM 5
19 IM Gharibyan Mamikon 2471 ARM 5
20 GM Sargsyan Shant 2640 ARM 5
21 GM Petrosyan Manuel 2605 ARM 5
22 Chaqryan Erik 2181 ARM 5
23 IM Bharath Subramaniyam H 2435 IND 5
24 GM Chanda Sandipan 2543 IND 5
25 GM Mikaelyan Arman 2487 ARM 5
26 IM Petriashvili Nikoloz 2432 GEO 5
27 Gholami Orimi Mahdi 2430 IRI 5
28 IM Moksh Amit Doshi 2379 IND
29 IM Davtyan Artur 2453 ARM
30 FM Ohanyan Emin 2373 ARM
31 IM Sturt Raven 2485 USA
32 GM Harutjunyan Gevorg 2409 ARM
33 IM Mitrabha Guha 2479 IND
34 IM Shyaamnikhil P 2453 IND
35 FM Daghli Arash 2427 IRI
36 FM Alaverdyan Gevorg 2320 ARM
37 FM Barseghyan Armen Ar. 2356 ARM
38 GM Minasian Artashes 2472 ARM
39 Mkrtchyan Sargis R. 2199 ARM
40 IM Schekachikhin Maksim 2448 RUS
41 GM Harutyunyan Tigran K. 2567 ARM
42 IM Sidhant Mohapatra 2367 IND
43 IM Farahat Ali 2392 USA
44 IM Urazayev Arystanbek 2451 KAZ
45 IM Pranav Anand 2430 IND 4
46 FM Chkhaidze Nikoloz 2262 GEO 4
47 Pour Agha Bala Amirreza 2432 IRI 4
48 WIM Vantika Agrawal 2322 IND 4
49 FM Hakemi Arman 2323 IRI 4
50 FM Atakhan Abtin 2319 IRI 4
51 FM Poormosavi Seyed Kian 2255 IRI 4
52 IM Krishna Teja N 2385 IND 4
53 CM Manukyan Artyom 2097 ARM 4
54 FM Yeremyan Alen 2151 ARM 4
55 WFM Mkrtchyan Mariam 2234 ARM 4
56 GM Harsha Bharathakoti 2517 IND 4
57 GM Movsziszian Karen 2480 ARM 4
58 IM Sharma Dinesh K. 2289 IND 4
59 WIM Sharma Isha 2191 IND 4
60 FM Sokolovsky Yahli 2422 ISR 4
61 FM Nazari Arad 2298 IRI 4
62 Mahdavi Reza 2124 IRI 4
63 GM Quparadze Giga 2495 GEO
64 GM Kasparov Sergey 2471 BLR
65 CM Piliposyan Robert 2280 ARM
66 Davtyan Arsen 2261 ARM
67 Kunal M 2290 IND
68 Panesar Vedant 2266 IND
69 IM Padmini Rout 2380 IND
70 IM Bardiya Daneshvar 2403 IRI
71 WFM Pandey Srishti 2026 IND
72 Agasarov Benik 2033 ARM
73 CM Singh Ojasva 2278 IND
74 Manukyan Aleks 2116 ARM
75 Hakobyan Erik 2124 ARM
76 IM Mohota Nisha 2195 IND
77 CM Prraneeth Vuppala 2253 IND 3
78 WIM Priyanka Nutakki 2263 IND 3
79 Godbole Atharva 2201 IND 3
80 IM Mullick Raahil 2368 IND 3
81 FM Wagh Suyog 2246 IND 3
82 Graif William 2231 CAN 3
83 WFM Sahithi Varshini M 2070 IND 3
84 WFM Mukhina Jana 2028 RUS 3
85 Hakobyan Astghik 2017 ARM 3
86 Rostomyan Mikayel 2148 ARM 3
87 WFM Khachatryan Anna 2084 ARM 3
88 GM Baghdasaryan Vahe 2334 ARM
89 Panda Sambit 2102 IND
90 Khachatryan Veronika 1993 ARM
91 FM Jain Kashish Manoj 2110 IND
92 FM Movsisyan Vardan 2096 ARM
93 Nikookar Mahdi 2214 IRI
94 Hasani Takin 2052 IRI
95 Melkonyan Arshak 2042 ARM
96 WIM Aakanksha Hagawane 2238 IND 2
97 WFM Bommini Mounika Akshaya 2194 IND 2
98 FM Manukyan Sargis A. 2150 ARM 2
99 IM Chetverik Maxim 2147 RUS 2
100 WFM Petrukhina Olga 2033 KAZ 2
101 Goswami Vedant 2103 IND
102 Gharagyozyan Artur 2182 ARM
103 Mehry Mahyaar 2068 IRI